top of page

Pytania i odpowiedzi

  • Czym jest trening funkcji poznawczych?
    Trening funkcji poznawczych to kierowane ćwiczenia umysłowe. W praktyce są to różnego rodzaju oddziaływania - ćwiczenia i zadanie umysłowe, które charakteryzują się jest wysokim stopniem kontroli przebiegu, dostosowaniem poziomu trudności, wykorzystywaniem standaryzowanych zadań i zaplanowaną, ustrukturyzowaną aktywnością. Trening poznawczy jest jednym z rodzajów interwencji poznawczych, obok stymulacji i rehabilitacji poznawczej.
  • Dlaczego rozwiązywanie krzyżówek to nie to samo co trening funkcji poznawczych?
    To co odróżnia trening funkcji poznawczych od codziennych umysłowych wyzwań to m.in. jego wcześniejsze precyzyjne zaplanowanie, dostosowanie poziomu trudności, możliwość dokładnego śledzenia aktywności czy mierzenia wyników. Nie oznacza to, że krzyżówki, sudoku czy inna codzienna aktywność umysłowa nie pomagają w utrzymaniu sprawności intelektualnej. Łamigłówki, gry, nowe hobby to aktywności to tzw. stymulacja poznawcza, która wpływa na ogólny rozwój mózgu poprzez eksponowanie go na różnorodne bodźce. Stymulacja poznawcza od treningu poznawczego odróżnia się więc przede wszystkim brakiem zaplanowanej struktury i tym, że nie skupia się na konkretnych zadaniach w określonych obszarach. Podsumowując, zarówno stymulacja jak i trening poznawczy to dwie formy wspierania umysłu. Trening poznawczy ma jednak na celu zwiększenie wydajności i efektywności mózgu poprzez konsekwentne ćwiczenie i ulepszanie określonych zdolności poznawczych, takich jak pamięć, myślenie czy funkcje językowe.
  • Czy trening funkcji poznawczych w skomputeryzowanej formie jest skuteczny?
    Badania wskazują, że skomputeryzowane treningi poznawcze są co najmniej równie skuteczne, jak treningi tradycyjne. Poza tym trening funkcji poznawczych w skomputeryzowanej formie oferuje dodatkowe korzyści w porównaniu do tradycyjnych metod "papier-ołówek", w tym większą dostępność, interaktywność, różnorodność zadań, indywidualnie dobrany poziom trudności czy możliwość śledzenia postępów.
  • Jak często ćwiczyć, by odnosić korzyści?
    Trening funkcji poznawczych powinien być regularny. Badania pokazują, że aby odczuć korzyści, warto ćwiczyć 2 - 3 razy w tygodniu.
  • Trening funkcji poznawczych – kto odniesie najwięcej korzyści?
    Trening funkcji poznawczych w skomputeryzowanej formie zachowuje swoją skuteczność wśród osób zdrowych oraz z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych (MCI). Dotychczasowe badania wskazują, że wśród osób cierpiących na zaburzenia otępienne jego skuteczność jest ograniczona - w tej grupie warto stosować innego rodzaju interwencje poznawcze, jak rehabilitacja czy stymulacja poznawcza.
  • Interwencje poznawcze – co to takiego?
    To szeroka grupa oddziaływań, do której zalicza się trening funkcji poznawczych, stymulację poznawczą oraz rehabilitację poznawczą. Różne rodzaje interwencji poznawczych cechują się większą skutecznością w danych grupach, tj. wśród osób zdrowych oraz z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi trening funkcji poznawczych przyniesie więcej korzyści niż stymulacja poznawcza.
  • Czym jest neuroplastyczność?
    Mózg jest zbudowany z miliardów komórek nerwowych, czyli neuronów, które połączone ze sobą tworzą gęstą sieć. Ilość i jakość tych połączeń jest kluczowa dla funkcjonowania umysłu. Neuroplastyczność to zjawisko zmian neuronalnych w odpowiedzi na odpowiednie zewnętrzne bodźce, wyzwania i doświadczenia. Odpowiednie bodźce, czyli m.in. takie które nieznacznie przekraczają aktualne możliwości. Jednym z takich bodźców jest trening poznawczy, który stymuluje mózg i generuje zjawisko tworzenia nowych połączeń synaptycznych. To z kolei przekłada się na poprawę funkcjonowania poznawczego.
  • Kiedy rozpocząć trening funkcji poznawczych?
    Wykonywanie treningów funkcji poznawczych jest często reakcją na pierwsze, zauważalne objawy osłabienia pamięci czy koncentracji. Dlatego też wiele osób ćwiczenia umysłu rozpoczyna dopiero w wieku senioralnym. Badania pokazują jednak, że aktywność umysłowa we wcześniejszych etapach życia koreluje z lepszym funkcjonowaniem poznawczym i mniejszym ryzykiem otępienia w przyszłości. Warto więc nie czekać na pierwsze zauważalne osłabienie umysłu i wcześniej zadbać o działanie mózgu.
  • Jaki jest zakres efektów treningu funkcji poznawczych?
    Aktualne badania wskazują, że wśród osób w późnej dorosłości wykonujących regularne komputerowe treningi poznawcze istotna poprawa nastąpiła m.in. w zakresie szybkości przetwarzania, funkcji wykonawczych i pamięci werbalnej.
  • Czym jest rezerwa poznawcza?
    Aktywność umysłowa we wcześniejszych etapach życia koreluje z lepszym funkcjonowaniem poznawczym i mniejszym ryzykiem otępienia. Dzieje się tak dzięki zjawisku zwiększania rezerwy poznawczej, czyli intelektualnych zasobów rozwijanych w ciągu życia, które wpływają na kondycję poznawczą i zdrowotną w późnej dorosłości. W praktyce przekłada się to m.in. na lepszą koncentrację uwagi, łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności czy mniejsze ryzyko upadków. Na rezerwę poznawczą wpływają nie tylko zaplanowane aktywności takie jak trening poznawczy, ale też lata spędzone na edukacji czy rodzaj wykonywanej pracy. Warto więc ćwiczyć funkcje poznawcze bez względu na wiek.
  • Czym jest aplikacja Cogamika i jak z niej korzystać?
    Cogamika to aplikacja internetowa wspierająca funkcje poznawcze. W aplikacji dostępny jest codzienny trening ukierunkowany na wzmacnianie kluczowych funkcji poznawczych takich jak pamięć, uwaga, myślenie, funkcje werbalne i funkcje wzrokowo-przestrzenne. Aby skorzystać z Cogamiki potrzebny jest komputer (lub laptop), dostęp do Internetu oraz aktywne konto w aplikacji.
  • Do kogo skierowana jest aplikacja Cogamika?
    Cogamika została stworzona z myślą o wspieraniu funkcji poznawczych. Skierowana jest zarówno do osób, które odczuwają pojawiające się z wiekiem pogorszenie się funkcjonowania poznawczego, jak i dla młodszych dorosłych, którzy chcą profilaktycznie wykonywać trening kognitywny i budować rezerwę poznawczą na przyszłość.
  • Na jakich urządzeniach działa aplikacja Cogamika?
    Cogamika to aplikacja PWA (Progressive Web Application) czyli aplikacja otwierająca się jak zwykła strona internetowa pod adresem: https://app.cogamika.com . Aktualna wersja aplikacji dostosowana jest do komputerów i laptopów. Model nie ma znaczenia, potrzebny jest wyłącznie dostęp do Internetu.
  • Ile trwa jeden trening w aplikacji?
    Pojedynczy trening w aplikacji trwa 30 minut. Możesz do niego przejść klikając przycisk “Rozpocznij” na stronie głównej.
  • Jak przebiega trening z Cogamiką?
    30-minutowy trening Cogamika składa się z pięciu etapów, w których ćwiczone są różne obszary funkcjonowania poznawczego: pamięć, uwaga, funkcje werbalne, myślenie oraz funkcje przestrzenne. Każdy z etapów trwa około 6-minut.
  • Czy mogę wybrać w jakie gry będę grać w trakcie treningu?
    W ramach codziennego treningu aplikacja generuje gry w odpowiedniej tematyce oraz dopasowane do aktualnego poziomu zaawansowania w każdym obszarze poznawczym. To oznacza, że w zależności od Twoich wyników, system wygeneruje np. gry na innym poziomie w sekcji Pamięć niż w sekcji Uwaga czy Funkcje werbalne. Dzięki temu trening w aplikacji może być efektywny i atrakcyjny.
  • Czy mogę sprawdzić wyniki poprzednich treningów?
    Tak. Szczegółowe rezultaty są dostępne w aplikacji, w sekcji “Twoje postępy”. W tym miejscu możesz zobaczyć zarówno historię wyników treningów z poszczególnych dni, jak i poziom na jakim aktualnie się znajdujesz w każdym z obszarów poznawczych.
  • Czy mogę wykonywać trening częściej niż raz dziennie?
    Twój spersonalizowany trening generowany jest w aplikacji raz dziennie. Gdy go wykonasz, kolejny trening pojawi się następnego dnia. Jednocześnie w sekcji “Gry” (w prawym górnym rogu ekranu) znajdują się wszystkie gry dostępne w aplikacji. Można w nie grać bez limitu, w 6-minutowych rozgrywkach, a osiągane wówczas wyniki nie wpływają na zapisane statystyki treningów.
  • Poznawcze starzenie się - czy zawsze przebiega tak samo?
    Poznawcze starzenie się może przebiegać w różny sposób. W najprostszym ujęciu dzielimy je na trzy kategorie, tj. osłabienie funkcjonowania poznawczego w przebiegu normalnego starzenia się, łagodne zaburzenia funkcji poznawczych (ang. mildcognitiveimpairment, MCI) oraz zaburzenia otępienne. W ramach tzw. normalnego, fizjologicznego starzenia dochodzi do niewielkiego osłabienia funkcji poznawczych. W łagodnych zaburzeniach funkcji poznawczych (ang. mild cognitive impairment, MCI) procesy umysłowe ulegają osłabieniu - zazwyczaj w zakresie jednego lub kilku obszarów, np. pamięci. Negatywne zmiany nie utrudniają jednak codziennego funkcjonowania. W zaburzeniach otępiennych natomiast pogorszenie w zakresie kluczowych obszarów umysłowych jest na tyle istotne, że zakłóca codzienne funkcjonowanie.
  • Jakie obszary poznawcze ulegają osłabieniu wraz z wiekiem?
    Osłabienie poznawcze obserwuje się przede wszystkim w zakresie: szybkości przetwarzania, funkcji wykonawczych, podzielności i przerzutności uwagi, pamięci operacyjnej, pamięci epizodycznej, rozumowania abstrakcyjnego oraz inteligencji płynnej.
bottom of page